Menü
Fonlar
Anasayfa
Portföy
Giriş
Yatırım Fonu Nasıl Para Kazandırır? Avantajları Nelerdir?

Yatırım fonu nasıl para kazandırır?

 

Fonun yaptığı yatırımlar değer kazandıkça bu değer fonun katılma paylarına da yansır. Bu sebeple örneğin 1 TL’ye aldığınız 1 katılma payı 1,25 TL olur ve sizin yatırımınız %25 değer kazanmış olur. İstediğiniz zaman istediğiniz kadar payınızı satıp paranızı nakite çevirebilirsiniz.

Yatırım fonlarının avantajları nelerdir?

 

Yatırım fonlarının bir çok avantajı bulunmakla birlikte en büyük avantajı, yatırım yapmak için yeteri kadar bilgi veya yatırımın takibi için yeterli vakti olmayanlar için yatırımların profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesidir.

Bir diğer avantajı ise, fonlar parayı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine çeşitli yatırım araçlarına parayı bölerler. Böylece bir portföy oluşturup kaybetme riskini azaltırlar.

Ayrıca fonları bankanızın mobil uygulamasından veya internet bankacılığından alıp/satabildiğiniz için paranızı nakite çevirmek çok kolaydır. Yatırımı satmak için alıcı bulmakla uğraşmazsınız. Fona satış emri verdiğinizde, katılma payınız yatırımdan çıkarılıp size verilir.

Son olarak, yatırım fonlarının fiyatları her iş gününde 1 kez açıklanır. Sürekli olarak yatırımlarınızı kontrol etmenize gerek kalmadan günde 1 kez yatırım durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Diğer bloglar